Instalacje satelitarne

Domowe instalacje satelitarne

Jeżeli chcemy wykonać samodzielnie domową instalację satelitarną musimy pomyśleć o:

  • obecnych i przyszłych potrzebach – Na początku warto zwrócić uwagę na technologie które umożliwią nam wykorzystanie wszystkich możliwych źródeł i rodzajów sygnału. Płatne telewizje internetowe, monitoring podjazdu, DVB-T, telewizja satelitarna, analogowa czy cyfrowa. Nigdy nie wiemy w jakim kierunku wyewoluują nasze potrzeby – dlatego warto wybrać takie rozwiązania które dadzą nam jak najszersze możliwości.
  • trwałość – Jeżeli chcemy samodzielnie wykonać instalację, zalecamy wykorzystanie wysokiej jakości materiałów i podzespołów. Wykorzystanie dobrej jakości technologii może oszczędzić nam wyższych kosztów napraw i konserwacji sprzętu w przyszłości.
  • wykorzystanie przestrzeni – Należy pamiętać o tym by możliwie jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Instalacje satelitarne i gniazda do anten powinny być łatwo dostępne – tak by umożliwić potencjalne przemeblowanie.
  • elastyczność projektu – przygotowany przez nas system instalacji satelitarnej powinien być uniwersalny i wytrzymały, mając jednocześnie wystarczająco wiele przestrzeni by posłużyć na wiele lat i dawać możliwość podłączenia nowocześniejszych urządzeń i technologii w tę samą konstrukcję.

 

Elementy instalacji:

  • Naziemne analogowe sygnały odbierzemy dzięki antenom UKF-FM (sygnał radiowy), antena VHF (można tam znaleźć programy telewizji publicznej), UHF. Po cyfryzacji sygnału dla publicznie dostępnych kanałów telewizyjnych najpopularniejszą jednak anteną jest DVB-T – dzięki której odbierzemy publiczne kanały naziemne i która daje dobry sygnał nawet w kiepskich warunkach atmosferycznych.
  • Anteny radiowe -przy wyborze anteny radiowej powinniśmy pamiętać by wybrać taką która ma możliwość odbierania sygnały zarówno w orientacji pionowej jak i poziomej.
  • Anteny satelitarne – To ten rodzaj anten który najłatwiej nam zobaczyć z ulicy. Miski i talerze, te zapożyczone z angielszczyzny określenia odbiorników satelitarnych to najczęściej czasze offsetowe i paraboliczne. Sygnały które odbiera tego rodzaju talerz są nadawane przez transponder na orbicie geostacjonarnej. Do tego by odbierać dobrej jakości sygnał potrzebne jest odpowiedniego rozmiaru i ustawienia anten. Rozmiary anten wachają się od połowy do ponad metra średnicy.
    Sygnał satelitarny jest mocniejszy na zachodzie niż na wschodzie Polski. Niezależnie jednak od naszej lokalizacji i wybranej technologii satelitarnej (hotbird lub astra) odpowiednią dla naszych potrzeb powinna być antena o przekątnej ok 85 cm. Kolejnym ważnym pojęciem wartym przyswojenia jest zysk anteny. Czym jest zysk anteny? To współczynnik odpowiadający za jakość sygnału – jego jakość zależy od takich elementów jak powierzchnia czaszy, jej stan (są podatne na wgniecenia) oraz montaż i wykorzystane podzespoły.
    Najpopularniejsze obecnie anteny offsetowe nie zbierają opadów, śniegu ani kurzu, ułatwiając zachowanie anteny w czystości i gwarantując dobrą jakość obrazu. Konwerter który możemy znaleźć na dolnej części czaszy anteny satelitarnej nie przesłania wiązki z satelity, przez co nie przeszkadza w jej pracy. Kolejnym plusem czasz offsetowych jest ich lekka waga i łatwość montażu nawet w trudno dostępnych miejscach.
  • Anteny satelitarne offsetowe mogą być wyprodukowane z różnych materiałów i w zależności od wykorzystanej technologii mogą różnić się ceną i trwałością:
    • najniższa półka cenowa – najczęściej wykonane są z blachy stalowej, pokrytej cienką warstwą miedzi, cynku lub tworzywa sztucznego. Wykorzystanie stali sprawia że anteny takie są ciężkie i podatne na korozje oraz odkształcenia.
    • droższe anteny satelitarne – najczęściej wykorzystujemy w nich blachę aluminiową – która jest zdecydowanie lżejsza od stalowej i dodatkowo bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych
    • najwyższa półka – najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych – lekkie i w całości odporne na korozję. Należy jednak zwrócić uwagę na to jakiego rodzaju tworzyw sztucznych użyto, bo to od tego zależy trwałość naszej anteny.
    • Poza wymienionymi, możemy spotkać także anteny wykonane z różnych stopów metali – zazwyczaj są one dosyć ciężkie, ale za to długowieczne i uzyskują dobre wyniki w działaniu

Budując instalację przy antenie satelitarnej powinniśmy pamiętać o wykorzystaniu wysokiej jakości podzespołów. Niezbędne dla tetgo rodzaju konstrukcji będą koncentryczne przewody z oporowością około 75 ohmów. Plusem tego rodzaju przewodu jest niskie tłumienie sygnału w standardowej częstotliwości, wysoki współczynnik ekranowania, stabilne działanie i długa
żywotność całego systemu.

Wykorzystanie wysokiej jakości podzespołów jest ważne nie tylko dla dobrej jakości sygnału – tego rodzaju przewody są najczęściej wpuszczane są pod tynk, a jego wymiana może generować więcej kosztów niż samo podmienienie przewodu.

Dobrym posunięciem dla naszej telewizyjnej rozrywki może być wykorzystanie jednego
„ciągu” do doprowadzenia dwóch różnych rodzajów sygnału – np. telewizji kablowej od strony piwnicy i sygnał naziemny lub sygnał instalacji satelitarnej od strony dachu.

Konwerter instalacji satelitarnej to element montowany na czaszy (talerzu) do którego dociera skoncentrowany sygnał odbierany przez całe lustro anteny. Innymi słowy – talerz satelitarny zbiera sygnał i w skupionej formie przesyła go do konwertera który później wzmacnia sygnał i konwertuje go na częstotliwość przesyłaną kablem do tunera, dekodera a w końcu na ekran naszego telewizora.
Satelitarne sygnały niezależnie od tego czy mówimy tu satelitarnych sygnałach TV czy FM są emitowane w 4 rodzajach polaryzacji:

  • lewoskrętnej (L),
  • prawoskrętnej (R),
  • pionowej (V),
  • poziomej (H).

Uniwersalny konwerter to taki który umożliwia nam odbiór obu pasm (niska i wysoka
częstotliwość) musi mieć odpowiedni przełącznik. Częstotliwość sygnału przełącznika
powinna być ok 22kHz.

Typy konwenterów w instalacji satelitarnej:

  • Single – najbardziej podstawowy rodzaj konwertera – układ pojedynczy z pojedynczym wyjściem umożliwiający podłączenie pojedynczego odbiornika.
  • Twin – Układ w którym mamy możliwość podpięcia dwóch różnych odbiorników
    satelitarnych, lub jednego który umożliwi nam nagrywanie innego programu niż ten który akurat oglądamy.
  • Quad – Uniwersalny rodzaj konwertera, ma cztery wyjścia które pozwolą nam na podłączenie czterech niezależnych od siebie odbiorników w instalacji satelitarnej, albo dwóch odbiorników umożliwiających nam jednoczesne oglądanie i nagrywanie.
  • Quattro – Także posiadający cztery wyjścia. Rożni się jednak tym, że każde na każde z nich przesyłamy już rozdzieloną polaryzację i pasma z satelity. Tego rodzaju rozwiązanie w połączeniu z technologią multiswitch wykorzystywany jest najczęściej przy większych instalacjach, oraz lokalnych sieciach kablowych.
  • Octo – Kowerter tego rodzaju najczęściej wykorzystujemy przy zbiorczej instalacji która opiera się na pojedynczej antenie satelitarnej. Wykorzystanie tego rodzaju konwertera sprawia, że nie musimy wykorzystywać multiswicha. Do tego rodzaju konwertera możemy podpiąć aż 4 odbiorniki PVR lub do 8 tunerów pracujących niezależnie od siebie.
  • Monoblock Single – Kowerter który umożliwia nam umieszczenie promienników na dwie różne satelity. Konwerter pojedynczy typu monoblock to w praktyce połączone ze sobą dwa konwertery z wbudowanym przełącznikiem protokołu komunikacyjnego umożliwiającego przełączanie się pomiędzy różnymi źródłami sygnału telewizyjnego. Tego typu rozwiązanie zapewnia jednak jedno wyjście do podłączenia odbiornika telewizji satelitarnej.
  • Monoblock Twin – ta sama technologia co powyżej, umożliwia nam jednak podłączenie dwóch odbiorników jednocześnie.
  • Monoblock Quad – tego samego rodzaju rozwiązanie technologiczne, które umożliwi nam wpięcie do czterech odbiorników satelitarnych.

SATELITARNY WZMACNIACZ ANTENOWY

Wzmacniacz to ta część naszej instalacji satelitarnej która zgodnie z nazwą wzmacnia sygnał satelitarny – przydatny zwłaszcza w momencie w którym wysyłamy sygnał na długi dystans. Wzmacniacze masztowe instalujemy na masztach, budynkowe zaś w budynkach, najczęściej w pobliżu anteny.

ZWROTNICA, SUMATOR

Ten sprzęt służy „sumowaniu” dwóch różnych rodzajów sygnału – na przykład z instalacji
naziemnej i satelitarnej oraz jego dystrybucję za pomocą jednego przewodu.

MULTISWITCH

Jest to urządzenie służące rozdzieleniu sygnałów z jednego lub większej ilości źródeł.
Multiswitch w instalacji satelitarnej pozwoli nam na wpięcie wielu niezależnych odbiorców i
dostarczenie im sygnału satelitarnego i naziemnego. Najczęściej jest zestawiany w ramach
jednej instalacji satelitarnej z konwerterem typu Quattro.

GNIAZDO ABONENCKIE

Uniwersalne gniazda które umożliwiają wpięcie w jednej instalacji tuner radiowy, odbiornik naziemny, instalację satelitarną oraz wyjście internetowe. Montaż jest zależny od wybranego modelu – natynkowy lub podtynkowy.

Poziomy sygnałów w gniazdach abonenckich:

 Poziom (dbμV)

analogowy

cyfrowy
 VHF UHFFM DVB-T DVB-S
Minimalny5757 40/504947
Maksymalny8080708577

 

POZOSTAŁE AKCESORIA DO INSTALACJI SATELITARNEJ

Przydatne mogą się nam okazać także dodatkowe elementy montażowe – różnego rodzaju
Uchwyty, maszty, obejmy kominowe, złącza, śruby montażowe, szafki montażowe, osłony
powinny nam zapewnić bezpieczny i solidny montaż, oraz długie użytkowanie naszego
sprzętu

Poza tymi podstawowymi przedmiotami niezbędnymi do montażu naszej satelitarnej
instalacji antenowej mamy także wiele innych akcesoriów którymi możemy poprawić jakość sygnału, rozbudowa naszego systemu i zabezpieczenie go przed zakłóceniami lub przesyłanie bezprzewodowe.
Przykładowe akcesoria naszej instalacji satelitarnej:

  • Odbiornik satelitarny i do odbioru DVB-T umożliwi nam odbieranie sygnału naziemnego i satelitarnego.
  • Rozgałęźniki i odgałęźniki – umożliwiają nam przesyłanie sygnału w wiele różnych lokalizacji.
  • zabezpieczenia przeciwprzepieciowe które zabezpieczą naszą instalację przed działaniem wyładowań i zwiększy jej żywotność.
  • filtry GSM – które pozwalają nam na redukcję szumów wynikających z działania nadajników telefonicznych i zakłócenia GSM.
  • video-sendery – Urządzenia pozwalające nam na bezprzewodową dystrybucję audio-video w ramach instalacji
  • rozdzielacze sygnału – tzw. Cardsplittery umożliwiają nam odbieranie sygnału w różnych pomieszczeniach.
  • przedłużacze pilota – pozwalają na zwiększenie odległości na której możemy kontrolować nasz zestaw TV.